Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
03.10.2024 інтернет видання «Агенція новин Firtka» оприлюднило на своїй сторінці публікацію під назвою «Виявили порушення прав обвинувачених: на Прикарпатті перевірили приміщення одного з міських судів (ФОТО)» ( детальніше – за посиланням: https://firtka.if.ua/blog/view/viiavili-porushennia-prav-obvinuvachenikh-na-prikarpatti-perevirili-primishchennia-odnogo-z-miskikh-sudiv-foto ).
Того ж дня інтернет видання «ПІК Прикарпатська інформаційна корпорація» також опублікувало на своїй сторінці статтю з заголовком «Приміщення Яремчанського суду не відповідає вимогам законодавства» (детальніше – за посиланням: https://pik.net.ua/2024/10/03/prymishhennya-yaremchanskogo-sudu-ne-vidpovidaye-vymogam-zakonodavstva/ ).
Щодо інформації, яка викладена у зазначених публікаціях, Яремчанський міський суд Івано-Франківської області (далі – Суд) вважає за необхідне повідомити наступне.
Так, дійсно 22.08.2024 у Суді з візитом перебувала моніторингова група у складі Представника Уповноваженого в Івано-Франківській області Євгенії Мнишенко та представника громадської організації Світлани Дем’янчук. Метою даного візиту було вивчення стану дотримання прав та умов утримання підсудних осіб.
Під час моніторингового візиту було виявлено деякі порушення, проте, для реалізації усіх запланованих заходів щодо їх усунення є ряд об’єктивних причин.
Варто зазначити, що будівля, в якій зараз знаходиться Суд, була побудована у 1936 році як приватний житловий будинок.
Суд розташований у цьому приміщенні з 1960 року.
У період 2017-2018 років в приміщенні суду було проведено капітальний ремонт та часткову реконструкцію в межах наявних на той час кошторисних призначень.
Зокрема, було облаштовано додатковий зал судового засідання, кімнату для конвою та утримання підсудних, стоянку та заїзд для спеціального автотранспорту.
Кімната для конвою та утримання підсудних облаштована камерою відеоспостереження, наявний санвузол. Це приміщення має окремий незалежний і безперешкодний вхід, який слугує і евакуаційним виходом. Маршрут, по якому здійснюється конвоювання підсудних дійсно не є повністю ізольованим, проте, обладнаний кнопками звукової сигналізації, що частково забезпечує безпеку перебування і підсудних, і працівників та відвідувачів суду.
У вказаному приміщенні наявне централізоване водопостачання, а також постійно наявна ємність із питною водою та одноразовий посуд, що відображено на фото, яке закріплене у зазначених вище публікаціях. Отже, вважаємо, що в даному випадку порушення Європейських пенітенціарних правил не знайшли свого підтвердження.
Щодо інших виявлених порушень, то зазначаємо, що з огляду на технічний стан приміщення суду, його архітектурну конструкцію, приведення його у відповідність до вимог ДБН В.2.2-26:2010 «Будинки і споруди СУДИ» є проблематичним, а в окремих випадках і неможливим з міркувань аварійної безпечності.
Проте, ряд виявлених порушень, зокрема щодо облаштування огородженої стоянки для спеціального автотранспорту варти біля спеціального входу, а також для кращого доступу до приміщення суду людей з обмеженими можливостями, можливо усунути шляхом добудови до існуючої будівлі або облаштування Суду в іншому, більш пристосованому приміщенні.
Оскільки Суд не є самостійним розпорядником бюджетних коштів, вказані роботи можливо виконати тільки за наявності відповідних кошторисних призначень у державному бюджеті.
На даний час, в умовах воєнного стану фінансування судової гілки влади є досить обмеженим, проте, Суд здійснює постійну комунікацію з головним розпорядником бюджетних коштів з метою максимально можливого усунення виявлених порушень та приведення приміщення суду у відповідність до встановлених вимог європейських та національних стандартів.